O czym powinno się pamiętać podczas szukania swojej pierwszej pracy.


O tym, jak będzie się rozwijać czyjaś zawodowa kariera w dużej mierze uzależnione będzie od tego, do jakiej firmy trafi na samym początku. Z tego też powodu przed podjęciem zatrudnienia należy się dobrze zastanowić, czy tam jednak będzie miejsce, które zagwarantuje odpowiednią przyszłość. Oczywiście nie w każdym przypadku wybór będzie możliwy, lecz czasami lepiej będzie poszukać odrobinę dłużej niż później marudzić na złą decyzję.

W pierwszej kolejności trzeba zaznajomić się z wybraną firmą, sprawdzić jej pozycję rynkową i to, co udało jej się do tej pory osiągnąć. Trzeba się również zorientować, jak sprawdza się jako pracodawca i jakie warunki pracy w niej panują. Tu bardzo dobrym źródłem takich informacji przede wszystkim będą obecni i przeszli pracownicy, jacy będą mogli wiele ciekawego powiedzieć o swoim miejscu pracy.

W praktyce podstawowym kryterium w czasie wyboru swojej pierwszej firmy jest wynagrodzenie, i chyba długo nie zmieni się nic w tym zakresie. Jest oczywistym, że zaczynając pierwszą pracę na początku przedział zarobków nie będzie zbyt wysoki, ale najlepiej się związać z firmą, w której będą jakieś możliwości.

Lecz w ostatnim czasie rosnąca ilość osób przy podejmowaniu ostatecznej decyzji uwzględnia także aspekty pozapłacowe. I w wielu przypadkach to właśnie te dodatki są istotnym argumentem w kuszeniu dobrych kandydatów. Dlatego też podczas negocjacji należy dowiedzieć się, co dana firma może zaoferować, a w pierwszej kolejności zastanowić się dobrze, które mogą być dla nas ważne.

O ile zaczynając zawodową karierę pierwsze parę lat to czas intensywnej nauki, to potem wiele osób zatrzymuje się w miejscu z rozwojem zawodowym. Tak więc warto przy składaniu swojego CV zorientować się, jakie i w tym obszarze mogą być możliwości, czy wybrana firma będzie zapewniał szkolenia i kursy dobrane do preferencji i potrzeb konkretnej osoby.

Na zakończenie wspomnieć też warto o atmosferze i klimacie jakie panują w nowej firmie. Przecież spędzać się w niej będzie sporą część swojego życia, tak więc bardzo dobrze by było, żeby ten czas nie stał się przykrym, niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o ten aspekt trzeba się dowiedzieć, jeżeli szukać się będzie swojego pierwszego zatrudnienia.