Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatnie miesiące to naprawdę dobra sytuacja na rynkach pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy poziom od 1991 roku. Pod koniec 2016 roku wynosiło niewiele ponad 8 procent, a spadki widoczne były aż w 14 województwach. Taka sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów ze znalezieniem odpowiednich ludzi.

Na pewno sytuacja tego typu ma miejsce w technologicznych branżach, w nich już od kilku lat pracujący tam ludzie mają świadomość tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak identyczna sytuacja pojawia się ostatnio w coraz to nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu może być bardzo korzystna nie tylko dla pracowników, ale także dla gospodarki, którą będzie napędzał wzrost wypłat. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają różne benefity, którymi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi karty sportowe, opiekę zdrowotną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin.

Co interesujące, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż na całym świecie, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w 2017 roku ogólna ilość ludzi bez stałej pracy osiągnąć nawet poziom nawet 200 milionów. Główną przyczyną takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew tezom licznych osób, technologiczny postęp i zwiększająca się automatyzacja nie wpływają zbyt mocno na poziom bezrobocia. Hasła tego typu można usłyszeć już od dziewiętnastego wieku, a nadal pomimo wykorzystywania wielu maszyn i urządzeń ludzie nadal są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane rozwiązania technologiczne mogą spowodować wymieranie niektórych zawodów i tworzenie się zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie muszą inwestować w swój rozwój i nie bać się zmian.