W jakiej sytuacji przychodzi czas na to, żeby się przekwalifikować.

Na pracy większość osób spędza sporą część życia, w wielu przypadkach będzie to nawet kilkanaście dziennie. Z takich też powodów to, jak jak czujemy się w pracy odbija się w znacznym stopniu na pozostałych sprawach, wykorzystaniu czasu wolnego czy relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Ciągły stres i napięcie mogą bardzo negatywnie wpłynąć również na zdrowie danego pracownika.
Jeżeli sytuacja staje się zbyt trudna, to być może najwyższa pora pomyśleć o zmianach, czasem trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. Po pierwsze należy wiedzieć, czy kłopoty sprawia szef, u jakiego się jest zatrudnionym, czy jednak co robi się w pracy. W pierwszej sytuacji można powiedzieć o toksycznym pracodawcy, i to u niego właśnie nie odpowiadają warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wysokość wypłat.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie potrafi się cieszyć z tego, czym się ma zajmować, to wówczas będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, brakuje motywacji do dalszego rozwoju i planowania swojej zawodowej przyszłości.
Jeśli chodzi o pierwszy przypadek w wielu przypadkach wystarczy zmienić pracodawcę, aby sytuacja się poprawiła. Przypadek drugi przeważnie się wiąże ze zmianą zawodu, co jednak nie oznacza wcale, że zacząć trzeba będzie wszystko od początku, a zdobyte umiejętności stają się zbędne. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte umiejętności mogą się bardzo przydać w nowym zawodzie.
Obawę części pracowników będzie zapewne budził czas, którego będzie się potrzebować do pełnej zmiany zawodu. Tu dokładne reguły nie są określone, wiele zależy bowiem od tego, jakie się ma plany na przyszłość. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet niezbędne kilka lat do uzyskania biegłości, ale w licznych przypadkach wystarczy kilka miesięcy.
Istotną rzeczą będzie też to, kto może służyć pomocą podczas ustalania swojej przyszłości zawodowej, czy samemu się tym zająć, czy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Zastanowić się można nad spotkaniem z zawodowym doradcą, niejednokrotnie również na terenie urzędów pracy można uzyskać możliwość zawodowych konsultacji.